Jsem inspirován tím, co přináší můj život, říká olomoucký performer a výtvarník Vladimír Havlík

Své jubilejní šedesáté narozeniny si performer, výtvarník a pedagog Vladimír Havlík připomněl retrospektivní výstavou záznamů svých dřívějších akcí začátkem února v olomoucké Galerii Caesar.

Do tajů takzvané akční tvorby pronikl v 70. a 80. letech, pořádal happeningy a akce v přírodě, neboli land art. „Na performanci je nejpodstatnější, že v určité chvíli umí zkoncentrovat a pospojovat prostor, čas, tělo a mysl. To jsme málokdy schopní v té koncentrovanosti zažít dohromady. V performanci se to někdy může stát a to je právě ten silný a intenzivní pocit jakési sounáležitosti se vším,“ říká.

Později se věnoval také kresbě, malbě a dalším oblastem tvůrčího vyjádření. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírkách Národní galerie v Praze, Muzea umění Olomouc, Moravské galerie v Brně, v Budapest Gallery nebo v Landesmuseu v Linzi.

V současné době vede Vladimír Havlík ateliér Intermédií na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého, kompletuje svůj velmi rozsáhlý archiv a čeká na další tvořivý impuls, který mu život přinese. Mimo to ho můžete vidět při koncertech kapely Ostrý zub, pro kterou píše texty a zpívá.

autor: pese
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.