Naše školství potřebuje důvěru, peníze a respekt, říká ředitel EDUkační LABoratoře Michal Orság

Býval dříve učitelem, nakonec se ale rozhodl z aktivní výuky žáků odejít a věnovat se změně českého školního prostředí. Založil EDUkační LABoratoř, která se věnuje vzdělávání pedagogů, inovacím ve školách a popularizaci učitelského povolání.

„Na prvním místě byly důvodem mého odchodu ze školství peníze. Také jsem se ve škole necítil úplně svobodně. Pořád jsem měl někoho nad sebou, kdo mi říkal, jak mám nějaké věci dělat. V rámci pedagogiky je to naprosto v pořádku. Pak tam ale byly věci, které mi nepřišly důstojné. Například to, že učíte na základní škole a máte povinnost se přezouvat. Jsou to maličkosti, ale vadily mi. Tím pádem jsem se já jako učitel cítil ve škole stále jako student,“ říká.

I to byl důvod, proč odešel na „druhou“ stranu, aby s učiteli pracoval a aby případně mohl něco v rámci vzdělávacího systému v České republice změnit.

„České školství potřebuje větší důvěru, větší svobodu, více financí a také to, aby si veřejnost učitelů vážila, protože to je velmi fyzicky i psychicky náročná práce. V rámci České republiky máme spoustu učitelů, kteří jsou naprosto výborní,“ dodává Michal Orság.

Stránky Edukační laboratoře můžete navštívit ZDE.

autor: pese
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.