V Tolkienovu Hobitovi je všechno, po čem může malý i dospělý čtenář zatoužit, říká František Kalenda

7. leden 2023

Ze své knihovny vybírá spisovatel a publicista František Kalenda. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková.

„Nedokážu ani vypočíst, kolikrát jsem od dětství Hobita přečetl – naposledy před pár lety, abych se ujistil, že Tolkienovo nenápadné mistrovské dílo nemá nic společného s bezduchým mumrajem pozdějšího filmového zpracování,“ říká spisovatel František Kalenda. „V Hobitovi je úplně všechno, po čem může jak malý, tak i dospělý čtenář zatoužit: humor, dobrodružství velké jako drak, který hlídá trpasličí poklad, napětí, a nakonec i hrdinská smrt.

V málokteré knize je s takovou lehkostí vylíčeno pouto přátelství nebo síla závisti a lakoty a jen málokterá kniha člověka tolik naláká k tomu, aby se vydal na cestu. Ať už vede kamkoli. Je možné, že moje celoživotní touha po cestování nebo alespoň toulání má kořeny právě v příběhu obyčejného hobita, který zažije neobyčejné dobrodružství – i když zpočátku tak trochu proti vlastní vůli.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.