Co se děje s psychikou člověka, když si vezme půjčku? Odpoví dokument Jak se dluží sen

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hypotéka je často jedinou cestou, jak se dostat k vlastnímu bydlení (ilustrační foto)

Na dluzích stojí naše ekonomika a skrze půjčky se formují naše životní cesty. O půjčkách končících exekucemi či o lichvářských praktikách soukromých firem a bank toho bylo napsáno a natočeno mnoho. Terezu Reichovou ale zajímalo, co se děje s člověkem ve chvíli, kdy se zadluží. Rozhlasový dokument Jak se dluží sen, skrze vlastní příběh autorky a zážitků blízkého okolí, zkoumá, co se děje s psychikou člověka, když si vezme půjčku.

Nájmy se šplhají nahoru. Každý, kdo má šanci dostat hypotéku, si rychle spočítá, že splácení vlastního bydlení s poplatky ho vyjde podobně jako nájem bytu. A bydlet v bytě, kde se nebude dohadovat s majitelem nebo ještě lépe ve vlastním domě se zahradou? Kdo by to nechtěl?

Pokud nejde jen o investici, je za tím často vize, kde vládne klid, rodinná pohoda a odpočinek. Častým argumentem pro rozhodnutí vzít si půjčku bývá, že přece jde kdykoliv nemovitost zase prodat a v případě nesnází se dluhu zbavit. Málokdo si ale dokáže reálně představit situaci, která by ho k tomu donutila. Přitom možných scénářů, kdy se situace může zamotat, je nepočítaně.

Dokument uslyšíte na Prix Bohemia Radio!

Kdy: pondělí 1. dubna 2019 | 11:10 - 12:05 | poslech + diskuze
Kde: Divadelní sál Uměleckého centra UP
Vstupné: zdarma na základě akreditace

Podívejte se na podrobný program poslechového dne.

Šetříme lesy, šetřete taky! Scénář dokumentu si stáhněte do svého mobilního telefonu.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Soutěžní kategorie: Dokument
Název: Jak se dluží sen
Autor: Tereza Reichová
Režie: Dan Moravec
Dramaturg: Dan Moravec
Autor hudby/zvukového designu: Radek Veselý
Zvuková a technická realizace: Radek Veselý
Délka (v minutách): 34:13
Jazyk: český
Vysíláno: Český rozhlas Dvojka