Debata o kategorii investigativní reportáž ze současnosti

22. září 2010

Festivalová porota ve složení Václav Moravec - předseda poroty, Bogna Koreng - ředitelka Lužickosrbského rozhlasu, Eva Jurinová - tisková mluvčí FN Motol a Luboš Kasala - redaktor a moderátor Slovenského rozhlasu dnes vedla trochu přiostřenou debatu o soutěžních příspěvcích kategorie investigativní reportáž.

Další člen poroty Stanislav Motl se bohužel zúčastnit nemohl, protože je na služební cestě. I bez jeho přítomnosti bylo ale v kongresovém sále hotelu Felicitas vcelku dusno. Předseda poroty vznesl dotaz, kde je vlastně hranice investigativní reportáže a reportáže vůbec. Téměř všechny soutěžní příspěvky by prý nejraději vyřadil. A to jich bylo 26! Porota se nakonec rozhodovala mezi pěti reportážemi a to nejen autorů ČRo, ale i zahraničních. Kritika byla opravdu ostrá a od všech členů poroty. Mluvilo se o neautentičnosti používaných zvuků, hektické a řvavé mluvě redaktorů i o potírání žánrů. Některé z reportáží by se prý hodily více do kategorie dokumentů nežli investigativní reportáže.
Bogna Koreng byla o něco laskavější a pochválila některá témata. Zejména některé informace z historie, které sama neznala. Eva Jurinová kritizovala především nesprávnou mluvu a artikulaci reportérů. Luboš Kasala by prý nejraději stříhal a stříhal. Tolik údajně měly soutěžní reportáže technických chyb. Předseda poroty Václav Moravec by chtěl pro příští rok vyvolat debatu a jasněji stanovit podmínky pro výběr reportáží v této kategorii. Kdo se nakonec stane vítězem se dozvíme už zítra při slavnostním udělování cen. Nechme se tedy překvapit...

autor: Gabriela Urbánková
Spustit audio

Naši partneři