Drama Širší než nebe vypovídá o vnitřním světě ženy balancující na hranici vědomí a nevědomí

18. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petra Špalková při natáčení hry Širší než nebe

Rozhlasové drama o vnitřním světě ženy balancující na hranici vědomí a nevědomí. Ella leží v nemocnici a zdá se, že je zcela v bezvědomí. Nereaguje na otázky lékařů ani své dcery, nehýbe se, ani neotevře oči. Přesto však vnímá vše, co se kolem ní děje. Hra anglické dramatičky Lindy Marshall Griffithsové nám rozkrývá, jak se cítí člověk, který je uvězněn ve svém těle, a také, co prožívají jeho blízcí.

Vztek, smutek, zloba, bezradnost, stesk, sebelítost, strach a především bezmoc... To jsou pocity jak samotné hlavní hrdinky, tak její dcery Charlie. Ta si navíc vyčítá, že za zdravotní stav své matky může ona sama, protože ji srazilo auto, když spolu jely ve tmě a v dešti na kole.

Díky mnoha neurologickým vyšetřením se však přijde na to, že Ella není jen pouhou prázdnou nádobou, ale je schopna komunikovat, ačkoli k tomu nemůže použít své končetiny, hlas ani mimiku. K navázání kontaktu slouží magnetická rezonance spolu s dalšími přístroji. Právě ty inspirovaly hudebního designera Ondřeje Gáška k vytvoření jedné z rovin hudební kompozice i její instrumentace.

Gášek však při tvorbě hudby nezůstal jen u syrových, atonálních a technicistních zvuků - pípání, bzučení a šumění, ale vytvořil také emotivně a lyricky laděnou atmosféru. K tomu mu složilo především violoncello, jehož zvukvšak záměrně není rozpoznatelný.

V citlivé režii Petra Mančala vznikla rozhlasová hra s niternými hereckými výkony, z nichž je třeba vypíchnout především Petru Špalkovou v titulní roli Elly a Annu Klusákovou jako její dceru Charlie. Obě dvě stály před těžkým úkolem, jak co nejpřesněji ztvárnit složitou životní situaci, jež však herecky spočívá především v monolozích. Ačkoli spolu herečky ve hře komunikují, Ella na otázky či zoufalé promluvy své dcery reaguje pouze ve své hlavě. Charlie ji tedy nemůže slyšet a má tak pocit, že mluví „do zdi“. Hra Širší než nebe (Sky is Wider) Lindy Marshall Griffithsové však dává naději, že i zdánlivě marné pokusy navázat spojení s člověkem v bezvědomí mají smysl.

Drama uslyšíte na Prix Bohemia Radio!

Kdy: středa 3. dubna 2019 | 11:10 – 12:30 | poslech + diskuze
Kde: Filmový sál Uměleckého centra UP
Vstupné: zdarma na základě akreditace

Podívejte se na podrobný program poslechového dne.

Šetříme lesy, šetřete taky! Scénář dramatu si stáhněte do svého mobilního telefonu.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Soutěžní kategorie: Drama
Název: Širší než nebe
Autor: Linda Marshall Griffithsová
Režie: Petr Mančal
Překlad: Kateřina Holá
Osoby a obsazení: Ella (Petr Špalková), Charlíe (Anna Klusáková), Neurolog (Martin Finger) a Zdravotní sestra (Ivana Uhlířová)
Dramaturg: Lenka Veverková
Hudební design: Ondřej Gášek
Zvukový mistr: Dominik Budil
Spolupráce na pořadu: Prof. MUDr. Martin Bojar, CSc.
Délka (v minutách): 49:40
Jazyk: český
Vysíláno: Český rozhlas Vltava

Spustit audio