Festival má své vítěze ve všech kategoriích. Rozhlasovou Thálii převzala Zdenka Procházková
Jubilejní 35. ročník mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio představil na slavnostním vyhlášení, které se uskutečnilo ve čtvrtek v Arcibiskupském paláci v Olomouci, tři nejlepší tvůrce děl v kategoriích Dokument, Reportáž, Drama a nově Multimédia.
Každý poslechový den byla nezávisle na odborné porotě udělena Cena studentů. Cena Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře patří Zdence Procházkové. Problematikou vulgarismů ve vysílání se zabývala debata v rámci doprovodného programu festivalu.
Tradiční soutěžní kategorie Dokument ukázala život takový, jaký je, Reportáž zavedla posluchače do temných zákoutí věznic nebo válečného prostředí, sekci Drama dominovaly témata rozvodů a dekonstrukce lidské psychiky. Nová kategorie Multimédia posluchačům představila kreativní využití zvuku a inovativních technologií.
„Jsem rád, že jubilejní 35. ročník Prix Bohemia Radio v letošním roce propojil jak tradiční českou a zahraniční rozhlasovou tvorbu, tak i nová média. Multimediální kategorie byla rovněž jednou z příležitostí, jak porovnat naše úspěchy s konkurenty na mediálním trhu doma i v zahraničí, ale i jak prodiskutovat nové formy a příležitosti, které oblast nových médií nabízí,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Cena Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře byla porotou prezídia Herecké Asociace udělena Zdence Procházkové za hlavní roli Rozálie Lautmanové ve hře Obchod na korze.
Jedním z největších lákadel doprovodného programu festivalu Prix Bohemia Radio byla debata Kam s nimi? aneb O vulgarismech ve vysílání. Se zaplněným sálem přišli diskutovat vedoucí Tvůrčí skupiny Drama a literatura Českého rozhlasu Kateřina Rathouská, vedoucí právního úseku České televize Markéta Havlová, ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky Martin Prošek, specialistka Českého rozhlasu na mediální legislativu Helena Havlíková a literární teoretik a spisovatel Michal Sýkora.
Celá panelová diskuze se nesla v duchu jedné myšlenky – co je ještě přípustné odvysílat v denním vysílání, co už je za hranou zákona, a jak řešit hromadící se stížnosti.
Na Prix Bohemia Radio 2019 byly odbornou porotou v mezinárodní složení oceněna následující díla:
Dokument
- Matematika zločinu /1. část/, autor: Brit Jensen, Magdalena Sodomková
- Člověk, nejlepší přítel psa, autor: Eva Lammelová
- Má soukromá rusofobie, autor: Daniel Kupšovský
Reportáž
- Ostrov Tangier, autor: Jan Kaliba, Český rozhlas, Česká republika
- Červené nosy rozdávají radost nevyléčitelně nemocným dětem i doma, autor: Dáša Omastová, RTVS, Slovensko
- Jolana míří z vězení na svobodu, autor: Veronika Hlaváčová, Český rozhlas, Česká republika
Drama
- Hra na uši, autor a režisér: Jiří Adámek, dramaturg: Renata Venclová, hudba a zvuk: Ladislav Železný
- Širší než nebe, autor: Linda Marshall Griffithsová, dramaturg: Lenka Veverková, režisér: Petr Mančal, hudební design: Ondřej Gášek, zvukový mistr: Dominik Budil
- Krásný mladý obludy, autor: Florent Barat, dramaturg: Lenka Veverková, režisér: Izabela Schenková, hudba: Jan Trojan, zvukový mistr: Tomáš Pernický
Multimédia
- The Industry, autor: Mirka Duijn, prezentující: Yassin Karmoudi, Submarine Channel Nizozemsko
- Chronicles of Shared Place, autor: RT Suisse Romande, prezentující: Miruna Coca-Cozma, Švýcarsko
- Projekt '68, autor: Ondřej Suchan, prezentující: Damian Machaj, Kristýna Hladíková, Česká republika
Čestné ocenění: Living with the Gods, autor: BBC Radio, prezentující: Greg Smith, Velká Británie
Na závěr každého poslechového dne byly v jednotlivých kategoriích nezávisle na odborné porotě uděleny také Ceny studentské poroty.
V sekci Dokument získal ocenění Vladimír Mareček za dílo Budoucnost nejistá. V mezinárodní kategorii Reportáž putovala Cena studentské poroty do rukou Christiana Schwalba z německého Radio Bremen za dílo Northern Sea Route through the Arctic. V sekci Drama ocenili studenti Krásný mladý obludy autorky Florent Barat a v kategorii Multimédia byl nejlepším projektem zvolen The Industry – Submarine Channel od Mirka Duijn.