Sláva versus morální přesvědčení. Divadlo Vosto5 přiblíží příběh zapadlé ostravské kapely

Pražské Divadlo Vosto5 přijede na festival Prix Bohemia Radio se svou inscenací PROTON!!!. Ta formou jevištní rozhlasové reportáže vypráví o objevu zapadlé ostravské kapely, která ovlivnila řadu slavných osobností a přitom se sama nikdy slavnou nestala.

S touto zapomenutou kapelou je provázáno množství osudů současných hudebníků od Karla Gotta po kapelu Olympic. Představení se koná 21. března v Divadle hudby. Na naše otázky za Divadlo Vosto5 odpovídal Ondřej Cihlář.

Proton!!! je jevištní reportáž o objevu zapadlé ostravské kapely, která byla umlčena těsně předtím, než se stala slavnou. Co touto inscenací chcete říci v dnešní době?

Vznik této inscenace má několik důvodů. Ačkoli žijeme dnes řadou současných témat, neměli bychom zapomínat ani na kořeny, které nás spojují s minulostí. Myslím si, že právě tyto vazby silně určují naše chování dnešní. A to i chování celé společnosti. Proto jsme se pustili do zdánlivě bizarního pátraní po zapomenuté kapele, která byla morálně tak silná, že se na protest se sovětskou okupací v roce 1968 sama zakázala, ač byla, zdá se, na prahu hvězdných úspěchů. A vzdorování současné neustálé desinformační invazi Ruska je nyní téma mimořádně aktuální.

VOSTO5: PROTON !!! - trailer from Vosto5 on Vimeo.

Proč jste PROTON!!! zasadili na Ostravsko?

Do Ostravy jezdíme už roky na Colours of Ostrava a seznámili se tam s řadou vynikajích lidí a hudebníků. Od nich jsme se o legendární kapele dozvěděli a začali pátrat.

Z inscenace PROTON!!! Divadla Vosto5

Co vás vedlo k tomu, abyste Proton!!! pojali jako rozhlasovou hru?

Hudebník Petr Marek narazil na nahrávky kapely Proton!!! při pátrání po hudebních začátcích Marie Rottrové pro chystané CD jejích starších hitů. A protože se jednalo o hudební záznam, tedy médium, které nemá obraz, tak byl výběr rozhlasové hry jasnou volbou.

Přestože je PROTON!!! zvukovou inscenací, zapojili jste i grafickou projekci. Jaký má ta v inscenaci účel?

Výsledný žánr je „rozhlasová hra na divadle“ z čehož vyplývá, že oproti poslechu rozhlasu, diváci po celou dobu na něco koukají, tedy pokud bychom jim nezhasli, aby se jednalo o „čistý žánr“. Pokud je ale zveme na společný poslech a nejsme v minulosti, kdy bylo ve vesnické hospodě jediné rádio, řeší inscenátoři tohoto tvaru vždy, nakolik zvukovou stopu obohatí vizuálem. Ostatně to samé dělá i sám rozhlas, který vysílá přes internet i záběr kamer ze studia a rozhlas se tak přibližuje televizi. My zmíněnými projekcemi nechceme vzdálit Proton!!! rozhlasu, ale přiblížit ho divákům. A rozdíl mezi posluchači a diváky je zřejmý.

Co může jevištní provedení rozhlasové hry publiku přinést oproti té odvysílané v rozhlase?

Mě jako vášnivého posluchače rozhlasového vysílání a milovníka rozhlasových her vždy strašně bavilo představovat si obraz. V tom je jistě krása rozhlasu. Baví mne ale také představovat si, jak taková hra vzniká. Posluchač slyší skvěle propracovaný výsledek, který jej zavede třeba doprostřed mořské bouře na koráb, který se potápí a přitom vše hrají u stolu herci v pantoflích a zvukaři do mikrofonů šplouchají rukou v kýblu s vodou, vržou dveřmi a praskají třísky do kamen. Tenhle kontrast je přece nádherný.

Chcete prostřednictvím inscenace příblížit normalizační dobu a její hudební scénu mladé generaci?

Pokud by to tak bylo, pak bychom tento cíl nesplnili z prostého důvodu: v inscenaci nezazní jediná píseň z této doby. Je tam sice několik párvteřinových střípků písní Marie Rottrové, ty ale plní funkci členících jinglů. Cílem bylo přiblížit dilema kapely, která byla ochotná pro své morální přesvědčení obětovat slávu a zabezpečení. A je otázka, zda bychom něčeho takového byli dnes schopni a řada věcí naznačuje, že taková dilemata opět mohou nastat.

Proton!!!
Režie: Ondřej Cihlář
Námět a scénář: Ondřej Cihlář a Petr Marek
Hrají: Ondřej Bauer, Ondřej Cihlář, Jiří Havelka/Robert Mikluš, Tomina Jeřábek, Petr Marek, Petr Prokop a Bára Mišíková
Divadlo hudby Olomouc: úterý 21. března v 18:00 hodin

Z inscenace PROTON!!! Divadla Vosto5
Spustit audio
autoři: Sára Matůšová , Michal Tomeš