Která dramata získají cenu Prix Bohemia Radio? Rozhodne pětice odborníků

Odborná porota vybírá nejlepší příspěvky na festivalu Prix Bohemia Radio
Odborná porota vybírá nejlepší příspěvky na festivalu Prix Bohemia Radio

Dramaturgyně, režisér, hudebník, spisovatel i herečka. O tom, která z přihlášených dramat si odnesou ocenění Prix Bohemia Radio, rozhodne odborná porota složená z pěti odborníků.

O osudu přihlášených dramat tak rozhodne například dramaturgyně pražského nezávislého Divadla LETÍ Marie Špalová. Specializuje se na uvádění současné dramatiky a věnuje se také rezidenčnímu programu pro dramatiky, v rámci něhož pomáhala vyvíjet např. texty Zpověď masochisty nebo Olga (Horrory z Hrádečku), který získal titul Nejlepší poprvé uvedená česká hra roku 2016. Jako dramaturgyně je podepsaná pod koprodukční inscenací s Divadlem Na zábradlí s názvem Nebe nepřijímá. Mimo své domovské divadlo spolupracuje především s režisérem Mariánem Amslerem a režisérkami Martinou Schlegelovou a Natálií Deákovou. Jako dramaturgyně hostovala například v brněnském HaDivadle, ve Slovenském národním divadle, v Divadle Andreja Bagara v Nitře, v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, v Západočeském divadle Cheb, v Divadel Josefa Kajetána Tyla a v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Pravidelně spolupracuje i s Českým rozhlasem. Inscenace hry Felicie Zeller Rozhovory s astronauty v režii Natálie Deákové získala 2. místo v rozhlasové soutěži Prix Bohemia Radio a byla nominovaná na Prix Europa.

V odborné porotě zasedne také docent na Katedře hudebního zvuku HAMU a vedoucí Zvukového studia HAMU Ondřej Urban. Ve své profesi se zabývá zvukovou a hudební režií nahrávek pro CD, film, divadlo, ale i dalších zvukových forem, mezi které patří například zvuková koláž, znělka, rozhlasový spot a další. Je ale také tvůrcem mnoha nahrávek, které čítají přes 50 titulů na CD z oblasti hudby vážné i populární. Ve své vlastní tvorbě se zabývá převážně kompozicí hudby elektronické nebo elektroakustické, a to jak autonomní, tak užité. Věnuje se hře a improvizaci na klavír a varhany. Od roku 2000 působil nejprve jako externí pedagog oboru zvuková tvorba a zároveň jako vědecký pracovník v oboru hudební akustiky na HAMU.

O vítězích 35. ročníku festivalu Prix Bohemia Radio rozhodne dvacet jedna členů poroty. V dokumentární, dramatické a reportážní kategorii zasedne v porotě pět profesionálních osobností z tuzemského a zahraničního rozhlasového prostředí. O vítězích v kategorii Multimédia rozhodne osobností šest.

Porota před konáním festivalu provede z přihlášených děl předvýběr, které pošle do finálového boje. Vítězové vzejdou z tajného hlasování po vyslechnutí soutěžních pořadů.

Rozhlasový a divadelní dramaturg, režisér a autor v jedné osobě. To je v pořadí třetí porotce Ján Šimko ze Slovenska. Vystudoval psychologii, divadelní vědu a estetiku. Působí jako dramaturg rozhlasových her v RTVS a jako pedagog na Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Od roku 2004 je též členem dramaturgické rady Mezinárodního festivalu Divadelná Nitra. V posledním období pro rozhlas režijně nastudoval rozhlasovou adaptaci hry Pavla Országa Hviezdoslava Otčim, dramatizaci románu Petra Macsovszkého Tantalópolis, dramaturgicky připravil tituly jako Dobrú noc a sladké sny Lenky Čepkové, koprodukční projekt Rádia Ivo a Divadlo Gasparego 100 let naživo nebo původní hru Davida Zábranského A ten táta Masaryk.

Umělec, spisovatel, hudební producent a také čtvrtý porotce Dmitri Plax se narodil v roce 1970 v běloruském Minsku. Od poloviny devadesátých let žije a pracuje ve Stockholmu ve Švédsku. Profesně se věnuje problematice lidského vnímání, posledních deset let především v oblasti zvukového představení. Pracuje jako dramaturg, režisér a producent v Oddělení dramatu švédského vysílatele Sveriges Radio.

Nejlepší evropská hra nebo Novinářská křepelka. Porotci v kategorii Reportáž se pyšní řadou ocenění

Festivalová porota hodnotí soutěžní dokumenty na festivalu Prix Bohemia Radio

O vítězích reportážních příspěvků v soutěži Prix Bohemia Radio bude rozhodovat pětice porotců. V odborné porotě zasednou odborníci se zkušenostmi z tuzemské i zahraniční rozhlasové scény.

Řady zahraničních porotců doplní režisérka, dramaturgyně a herečka Soila Valkama. Jako s herečkou se Soilou mohli diváci setkat ve Finském národním divadle, v městském divadle v Turku, televizi či v rozhlase, naproti tomu v roli režisérky zase v městském divadle v Lahti. Na Univerzitě Birzeit na Západním břehu vyučovala v roce 1998 rozhlasovou režii, herectví a dramaturgii, o rok později začíná pracovat jako režisérka, dramaturgyně a producentka na rozvoji programu pro finského veřejnoprávního vysílatele YLE. Se svými dramaty získala cenu na Prix Europa v roce 2010 a Prix Marulić v roce 2014. O rok dříve zvítězila na Prix Marulić v kategorii Dokument.