Na Východ! Novináři diskutovali o izraelsko-ukrajinských vztazích i mediálním pokrytí

14. říjen 2024

Odpolední program patřil v Muzeu umění Olomouc podcastu Na Východ! Téma nejen izraelsko-ukrajinských vztahů probírali v živém natáčení rozhlasoví novináři Josef Pazderka a Ondřej Soukup s komentátorem Českého rozhlasu Janem Fingerlandem. Poté debatovali s diváky.

„Na pozadí současné války na Ukrajině a vztahu Volodymyra Zelenského s Izraelem chceme probrat postsovětský prostor, ruskou migraci do Izraele a další,“ řekl na úvod Josef Pazderka. Živé natáčení podcastu si do Centralu přišly poslechnout desítky lidí napříč generacemi.

Stěžejním tématem první poloviny podcastu se stala otázka izraelské pomoci Ruskem napadené Ukrajině. Jan Fingerland v tomto kontextu poukázal na důležitost rétoriky při politických vyjednáváních. „Nezohledňoval dostatečně všechny důvody, které Izraelci pro nedodávání zbraní měli a udělal několik dalších chyb,“ okomentoval Zelenského počáteční vyjednávání v Izraeli. Zároveň však upozornil na to, že tehdejší premiér Izraele Naftali Bennett přecenil svůj vliv, když se snažil v Moskvě vyjednat mezi Ruskem a Ukrajinou mír.

Právě rusko-izraelské vztahy se staly dalším probíraným tématem. „Myslím si, že ze strany  Netanjahua je to naprosto pragmatický pokus vytvořit zvláštní vztahy s někým, kdo je pro bezpečnost Izraele zásobně důležitý,“ uvedl Fingerland a zmínil, že Izrael možná není tak velkým světovým hráčem, jak si o sobě myslí. „V posledním roce války v Gaze a teď i v Libanonu se ukazuje, že Rusko pro Izrael nejen nic nedělá, ale že přinejmenším nepřímo podporuje jeho nepřátelé,“ dodal.

Řeč došla také na avizovanou ruskou migraci do Izraele, ke které došlo po rozpadu Sovětského svazu roku 1991. „Pro mnohé z nich bylo obtížné opustit svou ruskou identitu a přijmout novou,“ řekl Fingerland. „Kdo ještě před deseti patnácti lety přijel do Izraele, viděl obchody s ruskými potravinami a ruskými knihami,“ dodal. Problém podle něj představuje také jazyková bariéra, kterou s sebou obtížná hebrejština přináší.

Východ v hledáčku médií

Po ukončení natáčení přišel čas na debatu s publikem. Jedním z probíraných témat se stalo mediální pokrytí dění na východě. „Tento podcast je důkazem toho, že si nemyslíme, že by média východ pokrývala dobře,“ uvedl Pazderka. „Východní prostor musíme sledovat, ať už nás zajímá nebo ne, protože z bezpečnostního hlediska je důležité tomu rozumět,“ vysvětlil. Ačkoli tématem strávil řadu let, vše je podle něj kvůli velikosti a dynamičnosti oblasti rychle proměnlivé a není snadné se v něm orientovat.

Ondřej Soukup doplnil, že možnosti živého kontaktu s lidmi z tamního regionu jsou stejně jako výjezdy do této oblasti stále omezenější. „Je to děsivé, protože ten prostor žije zcela vlastním životem a my o něm víme míň a míň,“ vysvětlil. Poukázal také na limity, které s sebou zpravodajství přináší. „Když máte tříminutovou zprávu, není možné se dostat do hloubky. Tento podcast bereme jako příležitost vysvětlovat věci komplexněji,“ řekl.

Autorka je členkou studentské redakce webu Prix Bohemia Radio. 

autor: Klára Jarošová
Spustit audio