Pětice odborníků, která rozhodne o vítězích. Představujeme porotu v kategorii Dokument

5. srpen 2024

O tom, která rozhlasová díla si odnesou ocenění z festivalu Prix Bohemia Radio, rozhodnou hned čtyři mezinárodní poroty. Pořadí děl v kategorii Dokument bude v rukou pětice odborníků z různých sfér i profesí.

Adéla Komrzý

Mezi těmi, kteří zasednou v porotě kategorie Dokument, bude i Adéla Komrzý. Česká režisérka, která studovala dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a dokumentární tvorbu na FAMU, kde v současnosti absolvuje doktorské studium. V roce 2018 byla na studijní stáži na Filmuni Babelsberg Konrad Wolf, kde studovala režii. Její filmy Jednotka intenzivního života (2021) a Zkouška umění (2022) byly uvedeny na mnoha prestižních mezinárodních festivalech po celém světě a získaly mnoho ocenění (Český lev, Cena české filmové kritiky, hlavní cena soutěže Proxima na KVIFF, cena filmových kritiků FIPRESCI a další).

Damian Machaj

Damian Machaj, druhý člen poroty, je režisér a producent. Založil a vede Storylab Audio. Do roku 2020 působil jako kreativní producent v Českém rozhlase, kde se podílel na vzniku podcastů a online projektů. Ve své tvorbě rád míchá žánry a tradiční postupy audio vyprávění. Je režisérem podcastových sérií Stoupenci, Umění padělat, České podsvětí nebo Prohnilí. Spolupracuje s předními českými médii, novináři a kulturními institucemi.

O vítězích 40. ročníku festivalu Prix Bohemia Radio rozhodne 22 členů poroty. V dokumentární, dramatické, reportážní i podcast kategorii zasedne v porotě několik profesionálních osobností z tuzemského a zahraničního rozhlasového prostředí, které rozhodnou, jaká díla se dostanou do hlavní soutěže.

Daniel Velasco

První zahraniční osobností v porotě bude Daniel Velasco. Investigativní novinář působící ve Švédském rozhlase (Sveriges Radio), kde pracuje od roku 1999. Od roku 2004 pracuje ve zpravodajském oddělení. Natočil několik oceněných dokumentů a dokumentárních seriálů. Za svou práci získal řadu mezinárodních ocenění, včetně Prix Europa, IRE Award (cena neziskové společnosti Investigativní reportéři a editoři), New York Festivals Grand Award, Prix Bohemia a Premios Ondas.

Čtěte také

Mezi zahraniční porotce v kategorii Dokument patří i Niki Matita. Rozhlasová a zvuková umělkyně, kurátorka, spisovatelka, moderátorka, DJ a vizuální umělkyně. V roce 2000 byla uměleckou ředitelkou klubu Zentrale Randlage, platformy pro experimentální hudbu a kulturu v Berlíně. Jako členka organizace female:pressure iniciovala průzkum FACTS o genderových vztazích na festivalech. Od roku 2007 se lokálně i mezinárodně angažuje ve svobodném rádiu a komunitních médiích. 

Niki Matita

Její radioartové skladby a radiofonické kompozice se vysílají po celém světě, např. v Radiophrenia Glasgow, Soundart Radio UK, Sistersakousmaticas a Walking Sound. Se skladbou „Fernempfangsstelle“ o životě a smrti německého rozhlasového průkopníka Rudolfa Formise, který byl zavražděn v československém exilu, byla nominována na britskou cenu Audio Drama Award a Palma Ars Acustica. V roce 2024 je spolukurátorkou festivalu NNOI pro 12 756 tónů hudby.

Ivan Studený

Pětici porotců doplní Ivan Studený. Rozhlasové dokumentaristice se věnuje od roku 2011, kdy v Českém rozhlase uvedl svůj první autorský dokument Podej ruku. Tento pořad zvítězil na tuzemské přehlídce Report a byl nominován na Prix Europa v Berlíně. I další ze zhruba tří desítek autorských dokumentů získaly řadu ocenění a byly nominovány na mezinárodní přehlídce Prix Europa. Podobné úspěchy zaznamenaly dokumenty, na kterých se podílel jako dramaturg.

Coby dramaturg v Českém rozhlase se Ivan Studený zaměřil na rozvoj kategorie publicistického dokumentu a podílel se na významných rozhlasových projektech Stopa legie, Olympijský rok, Rozděleni svobodou nebo Rozděleni klimatem. Podílel se také na rozvoji nových formátů v oblasti zábavnějších dokumentů a cyklů.

Nezávislý experimentální krátkometrážní snímek Na dno, vytvořený ve dvojici se sestrou, animátorkou Zuzanou Studenou, byl nominován v kategorii Český obzor v rámci festivalu Anifilm 2018 v Třeboni. Důkladněji se tvorbě Ivana Studeného věnuje v několika kapitolách své knihy Autorský rozhlasový dokument teoretička Andrea Hanáčková.

Více zde – https://www.studenyivan.cz/audio-dokument/

Spustit audio