Principálka Slovanského Tyátru: Jsme takový průtokový ohřívač pro mladé talenty

24. červenec 2018

Před 15 lety vznikl při Slovanském gymnáziu v Olomouci divadelní soubor, který se záhy s velkými úspěchy etabloval na mnoha soutěžích amatérských divadel.

Ve Slovanském Tyátru se za tu dobu vystřídalo několik hereckých generací. Celkem jím prošlo přes sto členů. „Je až úsměvné, že vždycky, když některá generace odcházela, tak jsme si tak smutně říkali, že takoví už nepřijdou. Ale oni vždycky přijdou. Jedni odcházejí, druzí přicházejí. A je moc důležité, aby vnitřní klima našeho souboru bylo dobré. Aby se ti, kteří tam nastoupí, nadechli něčeho dobrého,“ říká Martina Bičová, která soubor založila a od samého začátku o něj pečuje.

Zdeněk Vévoda a Martina Bičová v Českém rozhlase Olomouc

„U divadla je hrozně důležité, stejně jako u dat v počítači, zálohovat a udržovat paměť. Aby to divadlo mohlo fungovat dál a aby mělo na čem stavět,“ dodává umělecký šéf Zdeněk Vévoda, který před 15 lety v souboru začínal jako herec. Společně s Martinou Bičovou byl hostem našeho dopoledního vysílání.

autor: pese
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.