Do festivalové poroty v kategorii Podcast usednou odborníci z multimediální i umělecké sféry
Nejmladší kategorií festivalu Prix Bohemia Radio je soutěžní kategorie Podcast. Ta reaguje na výrazný zájem o poslech i produkci podcastů, jenž v posledních letech zaznamenáváme v českém prostředí. Festival tak nadále reflektuje současný trend multimedializace obsahu.
Mezi porotce kategorie Podcast zasedne Českoběžník, Lukáš Hejlík. Se svým divadelně-literárním projektem Listování obráží Česko už skoro 25 let. Právě díky tomu, že se dostane do všech českých luhů a hájů, má možnost objevovat další a další tipy pro svou Gastromapu, velmi úspěšný blog, který má také používanou aplikaci, knihy, tv pořady nebo podcasty. Lukáš účinkoval také v mnoha televizních seriálech.
Další místo v porotě zaujme Barbora Vičarová. Pracuje jako kreativec a ideamaker a ve své práci se věnuje zejména novým médiím, sociálním sítím a marketingu. Měla na starost kreativní strategii kampaní pro projekty České televize (Ochránce, Božena, Devadesátky, StarDance, Peče celá země aj.) nebo TV Nova/Voyo (Metoda Markovič: Hojer, Iveta, Sex O`Clock aj.).
Pracuje také jako kreativec a stratég na volné noze a založila kreativní platformu MALBA.space, v rámci které se věnuje propojování výtvarného umění a byznysu. Vystudovala Mediální studia na FSV UK a Arts Management na VŠE. Baví ji kulturní dění, literární, hudební a seriálová tvorba. Je nadšenou posluchačkou podcastů a dlouhodobě sleduje českou i zahraniční podcastovou scénu. V porotě Prix Bohemia Radio je letos podruhé.
Novinář, moderátor a vysokoškolský učitel. Peter Hanák pracuje v Aktuality.sk, kde založil řadu úspěšných podcastů - od denních zpravodajských a publicistických pořadů až po seriály jako Mafiánsky štát a Telo. V letech 2012 až 2018 působil ve Slovenském rozhlase (RTVS), předtím v Hospodárských novinách. Je držitelem dvou slovenských novinářských cen - za nejlepší podcast a nejlepší zpravodajskou reportáž z události. Vystudoval žurnalistiku (Univerzita v Bratislavě) a poté právo a ekonomii (Rotterdam, Hamburk a Haifa). Doktorát z mediálních studií získal na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ve své odborné práci se zaměřuje na vztah médií a demokracie a na mediální právo. Vyučuje na Právnické fakultě UK v Bratislavě a na Bratislavské mezinárodní škole svobodných umění (BISLA). Jako porotce soutěže PBR v kategorii podcast byl už v roce 2022.
Výsledky soutěže bude mít v rukou také Vojtěch Koval. Podcaster, podcast producer, moderátor a lektor. Zkušenosti s mluveným slovem načerpal hlavně za sedm let v Českém rozhlase, kde začínal v domácí redakci, v roce 2018 spoluzakládal vědecko-technický magazín Experiment a později připravoval vědecký podcast Budoucnost R. Díky němu se dostal i k tématu udržitelnosti a cirkulární ekonomiky, kterému se (krom jiných) věnuje doteď.
O vítězích 40. ročníku festivalu Prix Bohemia Radio rozhodne 22 členů poroty. V dokumentární, dramatické, reportážní i podcast kategorii zasedne v porotě několik profesionálních osobností z tuzemského a zahraničního rozhlasového prostředí, které rozhodnou, jaká díla se dostanou do hlavní soutěže.
Čtěte také
V roce 2021 se rozhodl odejít na volnou nohu a zkusit štěstí jako podcaster a podcast producer s nabubřelou misí zlepšít (technickou i obsahovou) kvalitu české podcastové scény. Třetím rokem vydává svůj podcast o udržitelnosti, LOOPA Vojty Kovala, na kterém spolupracuje s CIRA Advisory. Pod hlavičkou svého Cirkulárního studia LOOPA vyrábí a vyráběl podcasty pro ŠKODA AUTO, Czech Invest a Ministerstvo dopravy (Czech Space News), Vodafone (Tady Vodafone), značku Ria (OnRia), agenturu BlueGhost (Update) nebo institut Europeum.
Pátým porotcem v kategorii podcast bude Jakub Skalický. Tento televizní scenárista a režisér studoval humanitní vědy, II. lékařskou fakultu i pražskou FAMU. Paralelně se školami se věnoval své budoucí profesi, kterou poznal skrze celou řadu asistentských pozic. Od poloviny devadesátých let se – už z pozice autora a režiséra – věnuje vlastním audiovizuálním projektům. Puls, Kult-off, Horečka páteční noci, Paskvil. Vždy jde o vícedílné cykly pokrývající zejména progresivní kulturu a umění. Od přelomu tisíciletí se podílel na socio-kulturních pořadech Kosmopolis či Folklorika.
Je autorem i několika vzdělávacích cyklů – pro Českou televizi, Člověka v tísni či sdružení Antikomplex. Během let nasbíral zkušenosti i s výrobou rozhlasových pořadů – pro ČRo 3 Vltava. Poslední léta věnuje spíše společensko-kulturním dokumentům většího rozsahu. Concerto Bohemia, UMPRUM 150 či série PopStory pro ČT art. Je také autorem erbovního pořadu tohoto kanálu – ArtZóna, který už sedmým rokem, týden co týden, běží v hlavním vysílacím čase této stanice. Aktuálně s Alešem Najbrtem dokončil sedmidílný koprodukční cyklus Identita – o českém grafickém designu.
Druhou ženou v porotě je Hana Trojánková Biriczová, která je v současnosti hlavně novinářka a moderátorka, ale nově také pedagožka a absolventka prestižního programu Učitel naživo. Pro časopis Reflex tvoří s Šimonem Holým podcast Poprask, ve kterém originálně komentují aktuální dění v popkultuře, ale také ve svých životech. Pro revue Prostor zpovídá mladé lidi v publicistickém názorovém podcastu RANT. Přes osm let spolumoderovala oblíbený podcast Radia Wave Kompot. Její články a komentáře vycházejí například v časopisech Reflex nebo Heroine či novinách Deník N. V časopise Marianne publikovala sérii textů o mateřství a práci. Ráda se věnuje společenským tématům vzbuzujícím silné emoce jako například ženskému zdraví, ekologii, work-life balance, životu ve městě nebo rovnovprávnosti menšin. Vedle žurnalistiky na FSV UK studovala tamtéž mezinárodní vztahy a na českých úřadech se věnovala mimo jiné jaderným zárukám nebo agendě EU.
Skupinu sedmi porotců uzavírá Adam Javůrek, který pracuje jako analytik Českého rozhlasu. Věnuje se analýze poslechovosti podcastů a ondemand pořadů. Sleduje zahraniční trendy v oblasti nových médií včetně podcastů a jejich distribuce. První podcast chystal již v roce 2006, ale naplno jim propadl, když před pěti lety slyšel epizodu „Our Computers, Ourselves“ z podcastu Invisibilia. V posledních letech byl například u počátků podcastů Vinohradská 12 či Čekání na prezidenta. Před Českým rozhlasem pracoval mimo jiné v týdeníku Respekt nebo v Hospodářských novinách. Těší se, až někdy vznikne podcast o skocích na lyžích.