Vítejte v olomouckém rozhlase, který slaví 75. výročí
Jubilejní 40. ročník festivalu Prix Bohemia Radio se snoubí s výročím olomouckého rozhlasu. Ten slaví 75 let od prvního vysílání a 30 let od obnovení samostatného vysílání. V Olomouci se festival pořádá od roku 2016.
Stalo se již tradicí, že Český rozhlas Olomouc vydává každoročně kalendář. Ten letošní, slavnostní, je spojen s cyklem Hanácké rok, který loni získal Cenu Olomouckého kraje.
K narozeninám olomouckého rozhlasu vznikly také hudební nosiče – 2LP a CD s výběrem z nahrávek živých koncertních střed. Vystoupili na nich Fleret, Ivan Hlas, František Segrado, Pavol Hammel, Jaroslav Wykrent, Jaroslav Hutka, Petra Janů, Mňága a Žďorp a další.
Připomeňme rovněž CD Narozeninové bonbonky vydané před pěti lety s ukázkami zdejší slovesné tvorby a před deseti lety vydaný seriál z historie a archivů zdejšího studia Hlásí se Olomouc.
Čtěte také
Snahy o vznik rozhlasového studia v Olomouci se objevují mnohem dříve, než se podařilo tyto touhy uskutečnit. Zaznamenat je můžeme již v první polovině minulého století, nedlouho po vzniku pražského, brněnského a ostravského studia Radiojournalu.
V roce 1945 potvrdil ústřední programový ředitel Mirko Očadlík, že Olomouci přislíbil stanici předseda vlády. V té době se již opět o svůj rozhlas hlásili nejen Olomoučané, ale ozvaly se i národní výbory Zábřehu, Prostějova, Jeseníku, Litovle, Šumperka, Rýmařova a Šternberku. Trvalo však další čtyři roky, než se podařilo plány zrealizovat a nastal ten slavný okamžik: 9. ledna 1949 začalo studio Československého rozhlasu v Olomouci šířit svůj program skrze vysílač Dobrochov.
Součástí programu toho dne byl třeba i přímý přenos koncertu mladé Moravské filharmonie. Olomoucký rozhlas, přestože vysílal samostatný program a také se připojoval k celostátnímu programu, byl zprvu administrativně přičleněn k Brnu. Samostatná stanice vznikla v Olomouci roce 1956.
V šedesátých letech byl kraj Olomoucký připojen k Severomoravskému, a tím pádem došlo také k začlenění olomouckého studia pod Ostravu. Pohromou pro olomoucký rozhlas se staly normalizační reformy po roce 1968. Způsobily výrazné personální zeštíhlení a fakticky vedly k zániku produkce místního zpravodajství a publicistiky.
Pobočné studio ostravského rozhlasu v té době hlavně díky jeho vedoucímu, dirigentu Miloši Konvalinkovi, sloužilo především pro natáčení vážné hudby. V následujících desetiletích i pod taktovkou a v režii jeho pokračovatelů tu vznikla řada pozoruhodných nahrávek také z oblasti hudby soudobé. Rezidenční koncertní sál Moravské filharmonie Reduta byl vzorovým nahrávacím studiem Československého rozhlasu a tomuto účelu slouží spolu s takzvanou velkou režií v sousedství dodnes.
Na to, aby se mohlo opět do éteru přihlásit samostatné olomoucké vysílání, se čekalo až do roku 1994. Postupně byly opět zřízeny redakce zpravodajství a publicistiky a začala vznikat také slovesná tvorba. Od té doby s různými změnami vysílá olomoucký rozhlas začleněn do sítě regionálních stanic dosud.
Kromě převažujícího proudového vysílání tu nadále vznikají a vysílají se také hudební a literárně-dramatické i publicistické pořady. Pořádají se živé koncerty, natáčejí se pořady a příspěvky pro jiné stanice Českého rozhlasu a jejich prostřednictvím probíhá také živé vysílání do celé republiky.
Před dvěma lety Český rozhlas Olomouc přesídlil z původních pronajímaných prostor v historickém domě na Horním náměstí do vlastní zrekonstruované budovy, která byla ve dvacátých letech minulého století postavena jako dům nábytku. Rekonstrukce získala cenu Stavba roku 2022 Olomouckého kraje a dům lépe slouží i potřebám pořádání festivalu. Atrium zaplňuje publikum při různých programech: Při koncertech, živém vysílání, výstavách, tiskových konferencích a podobně. I tentokrát si vás sem dovolujeme pozvat také při příležitosti konání 40. ročníku Prix Bohemia Radio.