Odborníci z rozhlasové branže. Nejlepší reportáže bude vybírat pětice odborníků

11. únor 2020

O vítězích reportážních příspěvků v soutěži Prix Bohemia Radio bude rozhodovat pětice porotců. V odborné porotě zasednou odborníci se zkušenostmi z tuzemské i zahraniční rozhlasové scény.

Do odborné poroty v kategorii Reportáž zasedne spisovatel, publicista a rozhlasový redaktor žijící v Praze David Vaughan. Za dokumentární román Slyšte můj hlas získal čtenářskou cenu Česká kniha za rok 2015 a je autorem řady oceněných rozhlasových dokumentů pro BBC a Český rozhlas. Učí žurnalistiku a přednáší o dějinách sdělovacích prostředků na několika pražských vysokých školách. Je autorem historické studie Bitva o vlny, která mapuje roli rozhlasu během mnichovské krize. Osm let působil jako šéfredaktor Radia Praha, zahraničního vysílání Českého rozhlasu, a předtím jako pražský zpravodaj BBC.

Druhým porotcem se stane zvukový režisér Andrzej Brzoska, jehož kariéra je spojena s Polským rozhlasem od roku 1979. Získal titul doktora múzických umění se specializací na zvukovou režii, je členem Polské fonografické akademie.

Andrzej Brzoska

V letech 1994 až 2009 působil jako zástupce ředitele Divadla Polského rozhlasu. Jeho nahrávky při mnoha příležitostech reprezentovaly Polský rozhlas na nejrůznějších mezinárodních festivalech: Prix Italia, Prix Europa, Prix Marulić a další. V roce 2002 vyhrál hlavní cenu na festivalu Prix Marulić ve Hvaru, k jeho dalším úspěchům patří ocenění z festivalů Prix Italia a Dwa Teatry v Sopotech. Jeho rozhlasová hra Andy získala titul „nejlepší evropská hra roku 2013“ na mezinárodním festivalu Prix Europa v Berlíně. Přednáší na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina a na Národní akademii múzických umění Aleksandera Zelwerowicze ve Varšavě. V roce 2001 získal ocenění AES Fellowship Award za trvale vysokou kvalitu rozhlasové tvorby a za výsledky v oblasti audio a technologií. V roce 2016 založil rozhlasovou stanici Radio Voice of Children ve Vzdělávacím ústavu pro nevidomé děti v Kibeho ve Rwandě. Jeho nahrávka Christmas Time získala prestižní ocenění Platinové CD roku 2018.

O vítězích 36. ročníku festivalu Prix Bohemia Radio rozhodne dvacet členů poroty. V dokumentární, dramatické, reportážní i multimediální kategorii zasedne v porotě pět profesionálních osobností z tuzemského a zahraničního rozhlasového prostředí, které rozhodnou, jaká díla se dostanou do hlavní soutěže.

Třetí v řadě porotců bude Emily Thompson, která přispívá do veřejného rozhlasu ve Spojených státech a nese zodpovědnost za komunikaci v neziskové organizaci Prague Civil Society Centre. Předtím pracovala pro Svobodnou Evropu(RFE/RL), kde uváděla rozhovory se zajímavými ženami z médií pod názvem Heard It From Her. Zároveň se zabývala podporou nezávislé žurnalistiky v oblasti vysílání a propagací práce místních novinářů. Než začala pracovat pro Svobodnou Evropu v roce 2013, pracovala jako autorka a redaktorka listu The Prague Post a několika dalších periodik se zaměřením na střední Evropu. Jejím rodným jazykem je angličtina a mluví též plynně česky a francouzsky.

Peter Lange

Čtvrtý člen poroty, Jolyon Naegele, se narodil v New Yorku. Po studiích mezinárodních vztahů na City College of New York a na School of Advanced International Studies Univerzity Johnse Hopkinse, pracoval jako zpravodaj Hlasu Ameriky pro střední a východní Evropu. Soustředil se na rostoucí opozici ke komunistické moci v celém regionu a následný rozklad vlády jedné strany. Natočil velký počet rozhovorů s opozičními činiteli a s členy diskriminovaných menšin. Také sledoval rozpad Sovětského svazu, Jugoslávie a Československa a jeho následky. V letech 1996-2003 pracoval jako redaktor RFE/RL, kde se zabýval především zeměmi západního Balkánu ale i vývojem na Slovensku, v Turecku, Arménii a Ázerbájdžánu. V letech 2003-2017 pracoval v mírové misi OSN v Kosovu jako politický analytik. V současné době žije v České republice a bádá v archivech StB. V prosince 2019 dostal Cenu Jiřího Pelikána za dlouholetou žurnalistickou práci pro obnovení demokracie v Československu.

Poslední místo ve festivalové porotě patří bývalému zahraničnímu zpravodaji Českého rozhlasu Petru Vavrouškovi. Jako reportér se Petr zúčastnil dvou zimních olympiád a vysílal například ze základního tábora na Mount Everestu. Působil také v krizových oblastech, například v Afghánistánu, Pákistánu či Makedonii. Jako stálý zahraniční zpravodaj pracoval v Rusku, Polsku, Pobaltí, Bělorusku a na Slovensku. Za svou práci v Českém rozhlase získal mnoho ocenění, např. Novinářskou křepelku. Je dvojnásobným vítězem Novinářské ceny a v roce 2008 získal Mezinárodní cenu Prix Bohemia Radio. Je také autorem knih Ruské duše a Polské duše. Dnes pracuje jako obchodní ředitel firmy mmcité+.

autor: nwe
Spustit audio