Po večeři. Audiodokument o stigmatu, vině a filmu, který se nikdy nestal

14. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ondřej a Lumír Košař

Lumír Košař ve svém audiodokumentu Po večeři zachycuje silnou osobní zpověď Michala, který zpracovává téma viny. Odpouští člověku, který od základu proměnil jeho život, a ve výsledku odpouští i sám sobě. Jeho dokument je unikátní jak sílou původního příběhu, tak i zpracováním. Celá věc původně vznikala jako film, ale po odstoupení původního protagonisty z natáčení se autor rozhodl pokračovat formou dokumentární rekonstrukce s hercem Ondřejem.

Michal přijel v sobotu dopoledne, aby strávil víkend v Praze. Přespal tehdy u mě doma. Bylo to ale naše první setkání, poznali jsme se přes internet. Chtěl jsem ho rozptýlit, vzal jsem ho proto mezi kamarády a opili jsme se. V neděli odpoledne vyrazil na setkání, kvůli kterému do Prahy původně přijel. Michal se měl setkat s člověkem, se kterým ho bude až do konce života pojit nezamýšlené pouto.

Původně to měl být film. Když se z večeře Michal vrátil, pořídili jsme spolu audionahrávku, ve které jsme se poprvé otevřeně bavili o účelu setkání a kontextu celé večeře. Na základě první nahrávky potom vznikaly další a s nimi i plán nahrávky předělat do filmového scénáře. Svou zkušenost dokázal reflektovat věcně a bez patosu. Dokázal nalézat v ryze osobním příběhu zobecňující témata. Nad námětem, kterým byl středobodem, měl vždy nadhled. Humorem si občas při vyprávění ulevil, nikdy se za něj ale neschovával.

Začali jsme připravovat film, dokumentární portrét, jehož tématem bylo odpuštění. Odpuštění jako cílová stanice procesu smíření, v situaci, ve které ani jeden z aktérů nebyl na vině, oba však vinu cítili. Chtěl jsem svým filmem říct, že vinu v takové situaci nese společnost, která k lidem, jako je Michal, přistupuje jako k provinilcům. Nevědomost a stigmatizace budí strach a strach ve výsledku uzavírá kruh. Film jsme ale nakonec nikdy nenatočili. Michal se rozhodl z natáčení odstoupit. Párkrát jsem ho přemlouval, ale neúspěšně. Jeho důvodům rozumím. Na základě prvotní nahrávky však vznikl přepis, který posloužil dokumentární rekonstrukci, v níž Ondřej, herec, nahlas přemýšlí nad významem napsaných slov. Jsme v kuchyni, pijeme pivo a pálíme jednu za druhou. Stejně jako tehdy.

Poslechněte si debatu s tvůrci a členy odborné poroty!

Kdy: pondělí 12. října 2020 | 15:00 – 16:00
Jak: online stream na webu Prix Bohemia Radio

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Soutěžní kategorie: Dokument
Název: Po večeři
Autor: Lumír Košař
Dramaturgie: Brit Jensen
Zvuk: Adam Voněs, Jakub Trš
Délka (v minutách): 31:27
Jazyk: český
Vysíláno: Český rozhlas Wave

Spustit audio