Hoří. Anita Krausová v psychologickém thrilleru o spálené duši

30. září 2022

Všechno to začne výbuchem. Úspěšné hudební producentce Mané vyhoří byt a ona přežije jen zázrakem. Její psychický stav se ovšem setrvale zhoršuje. Na povrch pozvolna vyhřezne hluboko zasutá minulost. Mané je pod rouškou uznávané a nezávislé osobnosti zoufalou a fatálně osamělou bytostí. Psychologicky vystavěný thriller s detektivními prvky podává sugestivní zprávu o člověku, pro kterého byla kdysi hudba vším.

Mané se po požáru převrátí život vzhůru nohama. Její byt i nahrávací studio shořelo a ona nemůže pracovat. Své úzkostné stavy, které dříve odsouvala prací, nyní řeší bezcílnými projížďkami na kole, nekonečnými návraty k ruině vyhořelého domu či upnutím se k malé holčičce Koralíně vyrůstající s věčně opilou matkou. A do toho se začnou ozývat hlasy, které nelze umlčet. Kdo je Ólina, s níž Mané vede vyčerpávající noční rozhovory? Kdo je Hjartan a proč měl potřebu se mstít? A kdo vlastně založil požár?

Íránsko-německé autorce Sudabeh Mohafez se v knize Hoří podařilo vystavět do detailu propracovaný příběh, jenž nás drží neustále ve střehu. Vzpomínky mísící se s realitou se proplétají se vzrůstající intenzitou, hlasy v hlavě připomínající minulost se ozývají čím dál častěji. Mané utrpěla šok, který otevřel zdánlivě vytěsněné, ale spíše hluboko zasunuté trauma. Autorka nám pozvolna odkrývá mysl člověka, jehož bychom možná označili za blázna. Vyprávění v ich formě a důkladná introspekce nám však umožňuje se na situaci dívat z pohledu hlavní hrdinky a postupně pochopit její způsob přemýšlení a chování.

Rozhlasová úprava: Matěj Samec
Hudba: 
Jakub Kudláč
Hudební design: 
Martin Kuhn
Účinkují: Anita Krausová, Veronika Lazorčáková, Honza Hájek, Zuzana Ščerbová, Daniela Kolářová, Coco Rafajová, Adam Ernest, Matěj Samec
Napsala: Sudabeh Mohafez
Dramaturgie: Lenka Veverková
Překlad: Tereza Semotamová
Zvukový mistr: Dominik Budil
Režie: Natália Deáková
Premiéra: 26. 10. 2021
Produkce: Radka Tučková, Eva Vovesná

Právě forma monologu a výtečná práce s rytmem jazyka k dramatizaci přímo vybízí. „Když jsme se s Natálií Deákovou rozhodli adaptovat román Hoří pro divadlo, připadalo nám inspirativní, že bude možné pracovat v rámci inscenace s rozhlasovými principy,“ vysvětluje dramaturg divadla MeetFactory Matěj Samec. V inscenaci z roku 2016 tvůrci využívali mikroporty modulující hlasy. Postavy pak mluvily buď přímo samy za sebe, nebo jejich hlas zněl v hlavě Mané. „Je úžasné, že jsme po letech získali možnost připravit tuto látku také pro rozhlas. Psychologická studie hlavní postavy, nacházející se ve velmi neutěšeném stavu, umožňuje v tomto nastudování práci s větším detailem a k hlavní hrdince je ještě daleko krutější,“ dodává Samec, jenž na rozhlasové hře opět pracoval s režisérkou Natálií Deákovou a Anitou Krausovou v hlavní roli.

Krausová v roli Mané klade důraz na slovo a temporytmus a nesklouzává k afektu ani ve vyostřených scénách. Vnitřní boj se složitými psychickými stavy, u kterých není zcela jasné, co je realita a co představa, herečka ztvárňuje civilně, úsporně. Rozhlasová hra ještě více zdůrazňuje, jak moc jsou pro hudební producentku důležité sluchové vjemy. Šumění, hučení, houkání sirén, praskání, šelestění, pískání, rozbíjení skla… nepříjemné zvuky a především všudypřítomné hlasy Mané obklopují ze všech stran a my díky tomu můžeme nahlížet do mysli zoufalého člověka, který se vzpírá čelit svým strachům.

Drama uslyšíte na Prix Bohemia Radio!

Kdy: středa 12. října 2022 | 11:00 – 12:20
Kde: Umělecké centrum UP, Filmový sál – 3. patro
Vstupné: zdarma na základě akreditace

Podívejte se na podrobný program poslechového dne.

Spustit audio