Pětice odborníků, která rozhodne o vítězích. Představujeme porotu v kategorii Dokument

24. září 2022

O tom, která rozhlasová díla si odnesou ocenění z festivalu Prix Bohemia Radio, rozhodnou hned čtyři mezinárodní poroty. Pořadí děl v kategorii Dokument bude v rukou pětice odborníků z různých sfér i profesí.

Mezi těmi, kteří zasednou v porotě kategorie Dokument, bude i bývalý rozhlasák David Koubek. Rozhlas byl vždy jeho vášní. Patnáct let zde pracoval v zahraniční redakci Zpravodajství Českého rozhlasu. Jeho reportáže do Zápisníku zahraničních zpravodajů se vysílaly nejen na Radiožurnálu či na Plusu, ale i na Dvojce a dalších stanicích. Tři roky (2014–2016) zprostředkovával posluchačům rozhlasu zvuky, barvy, emoce, chuti, vůně, radosti i starosti obyvatel Jižní Ameriky jako tamní zpravodaj. Vždy se snažil nasávat zkušenosti od starších kolegů z redakce a z celého rozhlasu, a s nejlepším svědomím předávat svůj pohled na rozhlasovou tvorbu mladším kolegům.

David Koubek

Jeho mottem je „Nejhezčí zvuk je lidský hlas“. Rozhlas vnímá jako nejintimnější médium ze všech. Dovoluje přenést niterné prožitky a důležité myšlenky. Rozhovor je nejdůležitější formou lidské komunikace, a proto má rozhlas takovou moc a kouzlo. Dělat rozhlas je podle něj fuška, protože musíte vědět, jak posluchače „chytit za ucho“, neodradit ho. A když někoho naopak zpovídáte, musíte to udělat tak, aby zapomněl na mikrofon, což s kamerou neuděláte. A nejlepšího výsledku dosáhnete tehdy, když vás téma vaší reportáže samotného zajímá.

Čtěte také

Další místo v porotě zaujme filmová a televizní dokumentaristka, absolventka FSV UK, Markéta Nešlehová. Věnuje se zejména sociální a společenské tématice. Je mimo jiné autorkou dokumentárních filmů o Romech, malých dějinách 2. světové války, dětech v ohrožení či o společnosti v období covidu. Dlouhodobě spolupracuje s Nadací rozvoje občanské společnosti a je také režisérkou charitativních pořadů Pomozte dětem. Založila neziskovou organizaci Buď láska, z.s., s níž se věnuje humanitární pomoci Ukrajině.

Markéta Nešlehová

Jako adoptivní máma je zaměřena též na problematiku znevýhodněných dětí, ta ji přivedla i do prostředí rozhlasového dokumentu. Debutovala audiodokumentem Jak šla Viki do online světa. Pro Centrum dokumentu vytvořila i pětidílnou sérii Z(a)tracené děti. Je autorkou konceptu „Zrcadlo“ o ženách, které mění svět. Pod její garancí vznikla 45tidílná série pro ČRo Dvojka.

O vítězích 38. ročníku festivalu Prix Bohemia Radio rozhodne 21 členů poroty. V dokumentární, dramatické, reportážní i podcast kategorii zasedne v porotě několik profesionálních osobností z tuzemského a zahraničního rozhlasového prostředí, které rozhodnou, jaká díla se dostanou do hlavní soutěže.

První zahraniční osobností v porotě bude Sven Preger. Několikanásobně oceněný novinář, mezinárodní konzultant v oblasti storytellingu a systémový kouč, který se specializuje na vyprávění komplexních příběhů. Sven byl členem týmu, který připravoval investigativní podcast o německé pravicové straně AfD s názvem The Hunt.

Sven Preger

Mezi jeho nejnovější práce patří také německý seriál Stopař, podcast Deep Talk pro celostátní německý rozhlas a narativní vědecký podcast Quarks Storys, jehož je kreativním ředitelem. Sven miluje skvělé audio příběhy! Je autorem učebnice "Storytelling in Radio and Podcast". Inspiruje a umožňuje ostatním vyprávět lepší příběhy a najít svůj vlastní hlas.

Členem poroty pro dokument bude i Michal Cáb, ktery se ve své umělecké praxi věnuje sound designu, programování syntetizátorů a vytváření zvukových instalací. Vystudoval teologii a postgraduálně Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Intermédia III. Tomáše Vaňka.

Michal Cáb

Ve své umělecké i pedagogické praxi zkoumá zejména problematiku užívání programovacích jazyků a otevřeného software jako základního vyjadřovacího prostředku pro dnešního umělce. Jeho nástrojovou doménou je operační systém Linux a programovací jazyk Pure Data, jejichž možnosti využívá jak v galerijním, tak divadelním kontextu. Realizoval řadu hudebních doprovodů pro divadelní představení i výstavních projektů. Michal je také členem otevřené livecodingové skupiny Kolektiv.

Čtveřici porotců doplní Ylva Lindgrenová, která od roku 1997 pracuje v oddělení dokumentárních filmů Švédského rozhlasu. V průběhu let se podílela na stovkách dokumentárních filmů jako redaktorka a producentka, z nichž mnohé získaly národní i mezinárodní ocenění.

Ylva Lindgren

Studovala na Dramatickém institutu ve Stockholmu a před svou kariérou v rozhlase se dlouhá léta věnovala loutkovému divadlu jako loutkoherečka.

Spustit audio