Tichá noc. O tichu, hluku a tragikomickém míjení uprostřed vánočních rituálů

30. září 2022

Vánoce jako čas pospolitosti, pokoje a dobré vůle - nebo sled vyprázdněných rituálů, tragikomických nedorozumění i zklamání? Dramatik Paul Plamper nabízí ve své hře svéráznou sondu do nitra štědrovečerních oslav uprostřed rodinného kruhu.

Jasmína žije sama se svým pubertálním synem Arthurem, ovšem Štědrý večer tráví pravidelně také se svou matkou Iris, jejím přítelem Štefanem a strýčkem Karlem. Ale ani slavnostní večeře ani nadílka pod rozsvíceným stromkem nepředstavují naplněné, radostné sdílení - naopak jako by výjimečnost svátečního okamžiku zesilovala vzájemný nesoulad a neschopnost přiblížit se jeden druhému. Arthur redukoval svůj vztah k Vánocům na očekávání nového notebooku, Iris se cítí stále příliš mladá, než aby přijala roli babičky, a Štefan ji v tomto postoji střídavě podporuje i sráží. Jasmína se konfliktům navzdory pokouší o rodinnou pohodu, na které ostatní více či méně parazitují, včetně strýce Karla obšťastňujícího společnost svým rozšafným tlacháním.

Vzhledem k prezentovaným situacím a charakterům obsahuje hra expresivní výrazy.
Osoby a obsazení: Iris (Vilma Cibulková), Jasmína (Ivana Uhlířová), Štefan (Jakub Žáček), Karel (Petr Čtvrtníček) a Arthur (Antonín Kracík)
Napsal: Paul Plamper
Dramaturgie: Klára Novotná
Překlad: Jana Slouková
Zvuk: Tomáš Pernický
Hudba: Jan Trojan
Režie: Aleš Vrzák
Premiéra: 21. 12. 2021
Produkce: Dana Reichová, Eva Vovesná

Tři roky, tři slavnostní večery, které mají se svátkem Božího narození pramálo společného, a točí se v kruhu opakujících se komických nedorozumění, vyprázdněných frází a mizejících rituálů. Z těch přetrvává jen jediný - společné hraní koledy Tichá noc. Ale ani ty flétny neladí…

Dramatik a režisér Paul Plamper napsal a nastudoval svou hru Tichá noc v roce 2013 pro německý rozhlas WDR. Dal jí podtitul Ticho 3 a navázal tak na svá předešlá díla zkoumající z různých úhlů právě téma ticha. V tomto případě se stalo oním inspirativním momentem ticho, které nastane po rozbalení dárku. Jednou rozpačité, jindy dojaté a někdy docela bezmocné… Ale své místo mezi proudy slov, cinkáním příborů, smíchem a falešnými tóny fléten si ticho v nejrůznějších podobách nachází vlastně během celého večera.

Pro režiséra Aleše Vrzáka je Tichá noc již třetím setkáním s tvorbou Paula Plampera. V roce 2012 nastudoval pro Český rozhlas úspěšně jeho Tacet s podtitulem Ticho 2, v roce 2019 pak hru Nezrození.

Drama uslyšíte na Prix Bohemia Radio!

Kdy: středa 12. října 2022 | 16:20 – 17:40
Kde: Umělecké centrum UP, Filmový sál – 3. patro
Vstupné: zdarma na základě akreditace

Podívejte se na podrobný program poslechového dne.

Spustit audio