Multimediální projekty se oficiálně hlásí o slovo

Nadcházející 36. ročník mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby doplní vedle tří tradičních sekcí Drama, Dokument a Reportáž oficiální první ročník nové kategorie Multimédia. Loni se tato sekce návštěvníkům představila v pilotní podobě, v roce 2020 už to bude naostro. Jaká díla z této novodobé kategorie zaujala porotce v loňském roce, a co od ní můžeme očekávat?

Kategorie Multimédia se v rámci jubilejního 35. ročníku festivalu Prix Bohemia Radio objevila zcela poprvé. Její zařazení bylo odpovědí na aktuální výzvu, kterou pro mediální domy znamená multimedializace obsahu. Nová sekce je určena projektům, které neotřelým způsobem zpřístupňují konzumaci audia a posluchačům nabízí nejenom zvuk, ale také interakci.

Tématem loňského nultého ročníku soutěže bylo Audio letmým pohledem. Odborná porota poslala ze čtyř českých a šesti zahraničních děl sedm finalistů do hlavní soutěže. Na prvních třech příčkách se pak v této kategorii umístila dvě zahraniční a jedno české dílo, přičemž projekt The Industry si odnesl nezávisle na odborné také Cenu studentské poroty.

Do Olomouce zamíří i Podcast Session

Poslední zářijový den se v Praze v Kasárnách Karlín uskutečnil historicky první Podcast Session Českého rozhlasu. U příležitosti Mezinárodního dne podcastů připravil Český rozhlas pro všechny, které tento fenomén zajímá, praktické workshopy, setkání s autory oblíbených českých podcastů a ukázku natáčení zpravodajského podcastu Českého rozhlasu Vinohradská 12 přímo na místě.

Na Podcast Session Českého rozhlasu v září 2019 přišly stovky lidí

První část Podcast Session Českého rozhlasu přinesla praktické workshopy pro všechny, kdo s podcasty začínají nebo to zvažují. Druhá část představila trojici pořadů Českého rozhlasu, jež se na rozdíl od většiny současné české podcastové tvorby nenatáčely ve studiu, ale v terénu. Specifika natáčení zvuku mimo interiér představili autoři podcastových sérií Svatebky a Po sametu a dokumentárního seriálu Po stopách legionářů na Sibiři. Poslední část zakončila rozhlasová improvizace Radio Ivo s hostujícím rapperem Jamesem Colem. Těšte na podobný scénář i v Olomouci!